پیچک

سهره باز - نکات کلیدی در مورد نگهداری جوجه سهره

سلام

دوستان عزیز پرندگانی که به ندرت در قفس تولید مثل میکنند و از طبیعت به وسیله صید مجبور به زندگی در قفس میشوند هر کدام دارای خلق و خوی خاص خود میباشند که به همین دلیل کلی گویی در مورد مثلا سهره خیلی صدق نمیکند و هر عشقباز باید با خصلتهای سهره ای که نگهداری میکند آشنا باشد مثلا اینکه شب این سهره روی نی میخوابد،گوشه پایین قفس یا اینکه از سقف قفس آویزان میشود . سهره کهنه شما هنگامی که مست میشود و قفسش را کنار قفس یک قناری ماده میگیرید چه عکس العملی نشان میدهد؟ (همان موقع شروع به مستی میکند یا از پرنده هایی است که فقط صبح زود از ماده پشتگیری میکند ، این کار را با خواندن انجام میدهد و یا فقط با یک فیگور ماده را میخواباند؟ ) در هر حال شما باید خود را با پرنده تطبیق دهید و پرنده خود را بشناسید چون تغییر هر کدام از خصلتهای ذاتی  باعث آزار اول پرنده و بعد خودتان میشود 

غرض ار عرض این مطالب این است که شما بدانید بسیاری از نوشته های اینجانب فقط از روی تجربه است و هیچگونه توجیه علمی ندارد ولی مطمئن باشید عمل کردن به آنها جز منفعت چیزی نداشته و پرنده شما بعد از پر ریزی و رنگ انداختن حتما برازنده خواهد بود و مزد زخمات شما را  خواهد داد. 

1- مهمترین مطلبی که به شما توصیه میکنم و توقع دارم از تجربه بنده استفاده کنید این است که جوجه را در هر قفس و هرجایی که نگهداری کردید و شروع به ریزه خوانی کرد پرنده شما مثل یک خروس به آن مکان به چشم یک قلمرو نگاه میکند و روز به روز در آنجا پر دهنتر وپرروتر میشود پس به هیچ عنوان نه قفس و نه جای آن را عوض نکنید تا موقعی که بصورت کامل پر ریزی کرده و رنگ بیندازد . بنده با این کار چندین بار باعث پُس رفتن بهترین جوجه هایم شده ام ،چه در خواندن و چه در طولانی شدن زمان پر ریزی

2 - اگر بصورت حرفه ای دهن بازی نمیکنید در خرید جوجه عجله نکنید چون جوجه هایی که بیشترین زمان را در طبیعت میگذرانند به دلیل اولاً پرواز آزاد دوماً تغذیه از گیاهان و از همه مهمتر خوردن حشرات که در قفس امکانش نیست دارای بدنی مقاومتر و استیلی زیباتر هستند .

3 - اگر دهن بازی می کنید حتما جوجه ها باید به تعداد کم و با فاصله از یکدیگر نگهداری شوند چون حتی سهره های کهنه و دهن دار هم چنانچه نزدیک هم باشند دهن توی دهن هم انداخته و از ریتم خارج میشوند .

4 - مهمترین غذا برای جوجه سهره همان شاهدانه است که اگر در هفته دوبار به مقدار کم شب خیس کرده و روز بعد برایش بگذارید به عنوان مکمل غذایی در پُر کردن بدن سهره خیلی تاثیر دارد همچنین در ظرفی جدا مخلوطی از تخم کتان ، ارزن ریز و کافشه بگذارید چون مصرف کافشه باعث زودتر رنگ انداختن ( بدلیل مقوی بودن ) و مصرف تخمه کتان و ارزن باعث میشود که علاوه بر تامین ویتامینها شما بعدا برای جفت کردن این پرنده با قناری دچار مشکل نشوید . 

5 - سبزیجات تازه از قبیل گشنیز و کاهو و هویج که تهیه آنها هم راحت است را حتما در جیره غذایی جوجه ها قرار دهید و اگر حوصله داریدسبزی خُرفه که در اکثر باغچه ها به صورت خودرو رشد میکند بسیار مورد علاقه این پرنده میباشد.البته جوجه سهره در طبیعت به وفوراز سبزی کاسنی استفاده میکند و صیادان برای صید  از این سبزی در کنار آب  استفاده میکنند.اگر سهره را در قفسهای کوچک نگهداری میکنید برگ تربچه در جلوگیری از زود چاق شدن پرنده بسیار موثر است. 

6 - مخلوطی از ماسه ، پوسته تخم مرغ و نبات (نه بصورت آرد بلکه بصورت دانه های خیلی ریز ) در ظرفی جداگانه برای پرنده بگذارید . این مخلوط تاثیر بسیار زیادی در سلامت و زودتر رنگ انداختن جوجه ها دارد .

7 - اگر تیغهایی که سهره در پاییز از دانه های موجود در مخروط آنها استفاده میکند را میشناسید حتما هفته ای یکبار در قفس جوجه ها بیاندازید.لازم به ذکر است که این تیغها در تهران هم به وفور یافت میشود . 


       تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۳/۰۱ | 19:55 | نویسنده : نعمت جعفری از کاشانک (شمیران) |
  • قیمت ارز بازار آزاد
  • قالب پرشین بلاگ